Amazon pantry

Can Amazon Pantry Save You Money on Your Weekly Shop?

Looking for ways to reduce the cost of your weekly shop? Well, rather surprisingly, Amazon Pantry could help you save money.

Amazon pantryOver the last year, we have all started to feel the pinch. I’m sure most of us are aware of the row that erupted between Tesco and Unilever about prices of various products including Marmite and PG Tips. The fact is, since Brexit, Sterling has taken a bit of a battering.

Take a look it this graph taken from the Independent:

sterling rate

Now you may not be one for currency fluctuations and graphs, but the image tells us that the value of the pound has decreased quite sharply. That’s a good thing if you sell goods abroad, but not great if you import. And as we import a lot of our goods, including food, this means that the cost to us has risen.

According to the Sun, a typical weekly shop of £58 has risen by £9.16.

How to beat the price rises

There are various ways to save money. Consider changing from big brand names to supermarket’s own. Often the quality will be similar, but not always. Or you could start shopping at a cheaper supermarket. Aldi and Lidl have caused a stir over the last few years by beating the established UK supermarkets for prices. You could also visit My Supermarket. Here you can enter your shopping items and then find out which supermarket offers the best value.

Or alternatively, you could try out Amazon Pantry.

Amazon Pantry?

Amazon Pantry is available to Amazon Prime members. Delivery costs start at £2.99 for the first box and 99p for any extra boxes. Every item you add fills up a certain percentage of the box. For example, a bottle of Pepsi will fill around 10%, six packs of crisps 7% and a bottle of fabric conditioner.

How do the prices compare?

I generally find that Amazon prices are lower than supermarkets. However, they don’t have special offers such as buy one get one free, or have half price discounts.

I compared prices on six random items which are listed in the table below.

Amazon Asda Tesco Sainsburys Waitrose
Comfort Pure 3L £4 £4 £3 £5 £6
Andrex Classic White 16 £6.50 N/A £6.50 £7.50 £7.50
PG Tips 160 Tea Bags £4.50 £4.69 £4.69 £4.50 £4.69
Granulated Sugar 2KG £1.26 £1.26 £1.35 N/A £1.35
Heinz Ketchup 700g £2 £2 £2.29 £2 £2.29
Crunchy Nut Cornflakes 750g £2 £3 £2 £2 £3.49

As you can see, Amazon are cheapest for most of the items.

Should I start using Amazon Pantry?

If you’re a Prime member, then Amazon are certainly worth considering. They beat the major supermarkets for every day low prices. Delivery prices are reasonable, but slightly more expensive compared to delivery saver discounts offered by the likes of Tesco and Sainsburys.

I am already a Prime member, so use Amazon Pantry for any extra items that I can’t find for a discount when I do my usual weekly shop.

Signing up to Prime will cost £79 per year, or you can pay £7.99 per month. Other benefits include free next day delivery on certain items and unlimited access to movies, TV and music.

Find out how you can make savings on your shopping using cashback apps.